قطب فرهنگی پایتخت کجاست؟!

137 آنلاین: اراضی عباس آباد این روزها به عنوان یک قطب و مجموعه تفریحی و فرهنگی در تهران شناخته می شود و شهروندان را به گذران یک روز بانشاط و داشتن هوایی پاک وسوسه می کند.

اراضی عباس آباد در منظر طبیعی یکی از چهار تپه ای است که در اراضی شهر تهران در دامنه سلسله جبال البرز قرار می گیرد. این اراضی در محیط طبیعی تهران در امتداد تپه های کن، پردیسان و لویزان واقع شده است.

در این منطقه، چشمه سارها و منابع آبی زیرزمینی و همچنین قنات هایی یافت شده که آب مورد نیاز پارک های منطقه را تامین می کند. از نظر پوشش گیاهی در این حوزه پارک جنگلی طالقانی با 25 هکتار، پارک نشاط با 21 هکتار و در کنار اینها، پارک ساعی، پارک اندیشه، مساحت قابل قبولی را در این بخش شهر به خود اختصاص می دهد.

مراکز گردشگری و تفریحی: مراکز تفرجگاهی و اوقات فراغت اراضی منطقه عباس آباد شامل 18 مجموعه می باشد. این مجموعه ها عبارتند از: 1. بوستان آب و اتش 2. بوستان دیدار 3. بوستان طالقانی 4. میدان فرهنگ 5. باغ ارم 6. باغ فرهنگ و ارتباطات 7. باغ میدان گلگشت مصلای حضرت امام راحل 8. باغ تمدن اسلامی 9. باغ اقوام و ملل 10. باغ طبیعت گیاهی ایران 11. باغ تاریخ طبیعت ایران 12. بوستان سید خندان (بهشت مادران) 13. بوستان نشاط 14. فضای سبز خیابان شهید قنبرزاده 15. بوستان افریقا 16. پارک محلی 17. بوستان سفرهای دریایی 18. اسکیت پارک.

 علاوه بر اینها مراکز فرهنگی – مذهبی از جمله: (مصلای امام، باغ موزه دفاع مقدس، باغ هنرهای تجسمی، باغ هنرهای نمایشی و…)، مراکز آموزشی- پژوهشی مانند: (باغ کتاب و هنرهای ادبی،کتابخانه ملی و … ) و مراکز خریدی چون: (مراکز تجاری مجتمع ایستگاهی حقانی و شهید همت، فروشگاه شهروند آرژانتین و …) را در این منطقه احداث شده اند. هر یک از این مجموعه ها لطف و زیبایی و البته کارکرد خود را برای شهر ایجاده کرده که شهروندان با توجه به نیاز خود، می توانند هر یک را انتخاب کنند و اوقات خوشی را در آن تفرجگاه ها برای خود و خانواده رقم بزنند.